
19 Lip KURS: PROFILAKTYKA ZACHOWAŃ RYZYKOWNYCH I UZALEŻNIEŃ DZIECI SZKOLNYCH
Moduł/Kurs stanowi jednosemestralny (ok. 180 godzin) program realizowany jako fakultatywna kontynuacja studiów podyplomowych realizowanych w Collegium Verum.
Osoby zainteresowane uczestnictwem w Module, a nie będące słuchaczami innych studiów podyplomowych w Collegium Verum mogą w nim uczestniczyć i otrzymać zaświadczenie o ukończeniu jednosemestralnego kursu z zakresu profilaktyki.
Obejmuje on obszar wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych właściwy dla realizatorów profilaktyki zachowań ryzykownych i uzależnień dzieci w wieku szkolnym.
Ogólna charakterystyka
Moduł jest skierowany przede wszystkim do osób, które chciałyby pogłębić wiedzę i rozwinąć kompetencje w zakresie profilaktyki zachowań ryzykownych i uzależnień, prowadzenia zajęć dydaktycznych wśród dzieci, budowania, realizacji i ewaluacji programów w obszarze profilaktyki zachowań ryzykownych, m.in. agresji, przemocy w szkole, przemocy w Internecie, używania substancji i uzależnień chemicznych oraz behawioralnych.
Moduł daje uczestnikom wiedzę i umiejętności w zakresie m.in.:
epidemiologii używania przez dzieci i młodzież substancji psychoaktywnych oraz uzależnień czynnościowych; przyczyn i mechanizmów psychologicznych i społecznych zachowań ryzykownych, przemocowych, używania szkodliwego oraz uzależnień; rodzaju zaburzeń zachowania i psychicznych związanych ze stosowaniem substancji psychoaktywnych oraz z uzależnieniami behawioralnymi; podstaw diagnostyki szkolnej; podstaw umiejętności tworzenia systemowego programu profilaktyki; spójnego łączenia działań profilaktycznych z działaniami szkoły i środowiska lokalnego; programów profilaktycznych, których skuteczność została udowodniona metodami naukowymi; współczynników oceny skuteczności programów profilaktyki; czynników społeczno-kulturowych promocji zdrowia i profilaktyki szkolnej; prawnych i organizacyjnych podstaw profilaktyki.
Warunki ukończenia modułu:
Ukończenie modułu wiąże się z zaliczeniem ćwiczeń i wykładów.
Po ukończeniu Modułu studenci studiów podyplomowych otrzymują:
– świadectwo ukończenia studiów na kierunku, który realizowali przez poprzednie semestry z rozszerzeniem o dodatkowy semestr oraz nazwy o dodatek: „z przygotowaniem z zakresu profilaktyki” i odpowiednio uzupełniony wykaz zrealizowanych przedmiotów.
LUB
Oddzielne zaświadczenie o ukończeniu kursy z zakresu profilaktyki zachowań ryzykownych i uzależnień dzieci szkolnych.
Koszt modułu:
1500 zł za semestr.
Program zakłada realizację zajęć w obszarach takich, jak:
- wprowadzenie do profilaktyki szkolnej
- umiejętności społeczne w pracy profilaktycznej
- diagnoza profilaktyczna w szkole
- czynniki chroniące i czynniki ryzyka
- tworzenie i ewaluacja szkolnych programów profilaktycznych
- specyfika profilaktyki uzależnień chemicznych
- specyfika profilaktyki uzależnień behawioralnych
- profilaktyka zachowań przemocowych i cyberprzemocy
- plany oddziaływań wychowawczo-profilaktycznych
- profilaktyka w przypadku dziecka ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi