![neurologopedia swpr](https://collegiumverum.pl/wp-content/uploads/2016/09/neurologopedia-swpr.jpg)
08 wrz Neurologopedia
Opis studiów:
Podyplomowe Studium Neurologopedyczne przygotowuje logopedów do pracy z dziećmi z dysfunkcjami rozwojowymi oraz osobami dorosłymi z zaburzeniami mowy (trudnościami w komunikacji). Celem studiów jest uzyskanie specjalizacji w zakresie neurologopedii oraz kwalifikacji neurologopedy.
Studia są przeznaczone dla logopedów, którzy ukończyli czterosemestralne pomagisterskie studia logopedyczne lub pięcioletnie studia magisterskie ze specjalnością logopedyczną (posiadają tytuł logopedy) i są zainteresowani poszerzeniem wiedzy dotyczącej zaburzeń mowy pochodzenia neurologicznego.
Przebieg i organizacja studiów
Program studiów obejmuje 370 godzin zajęć (w tym 80 godzin praktyk)
Zajęcia realizowane są w trybie zaocznym, w soboty i niedziele, średnio co dwa tygodnie. Trwają trzy semestry.
Praktyki dla słuchaczy odbywać się będą w tygodniu (poniedziałek-piątek), o czym słuchacze zostaną powiadomieni w trakcie studiów.
Absolwenci otrzymują dyplom ukończenia Studiów Podyplomowych z Neurologopedii.
Program studiów
Studia neurologopedii dzielą się na bloki tematyczne. Na początku słuchacze zostaną zapoznani z wiedzą medyczną, przekazywaną przez lekarza neurologa, pediatrę i gienekologa, uzupełnioną o najnowsze wiadomości z zakresu wiedzy o funkcjonowaniu mózgu, ze szczególnym uwzględnieniem struktur ważnych dla funkcjonowania mowy.
Kolejny blok tematyczny obejmuje: afazję, dyzartrię, jąkanie, zaburzenia komunikacji na tle autyzmu. Wiadomości z przedmiotów uzupełnione zostaną o wiedzę z zakresu niedokształceń mowy towarzyszących niepełnosprawności intelektualnej.
Powyższe zajęcia mają na celu przygotowanie słuchaczy do szczegółowej diagnostyki neurologopedycznej. Kolejny blok tematyczny obejmuje terapię neurologopedyczną, wzbogaconą o rehabilitację fizjoterapeutyczną.
Przedmioty:
- AAC
- Dysfagia
- Zespoły genetyczne
- Audiologia
- Surdologopedia
- Afazja
- Praca z dzieckiem niepełnosprawnym intelektualnie
- Jąkanie
- Dyzartria
- Wczesna Interwencja logopedyczna
- Laryngektomia
- ORM
- Metoda werbo-tonalna (zajęcia będą ukończone certyfikatem I stopnia)
- Autyzm
- Mowa dzieci z rozszczepem
- Diagnozowanie
- Neurologia
- Pediatria
- Psychologia
- Anatomia i fizjologia mózgu
- Psychiatria
- Rehabilitacja
- SI
- Plastrowanie
W programie zaplanowane są zajęcia praktyczne, które odbywać się będą w renomowanych placówkach w Warszawie. Ponadto, przewidziane są praktyki specjalistyczne i dyplomowe.
Profil absolwenta
Neurologopeda ma uprawnienia do pracy w placówkach służby zdrowia o charakterze zamkniętym (oddziały rehabilitacji, neurologii, psychiatrii), do pracy w placówkach specjalnych (z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie, z mózgowym porażeniem dziecięcym), jak również do posługiwania się tytułem zawodowym „neurologopeda” w praktyce prywatnej.
Warunki ukończenia
Uczestnictwo w zajęciach programowych
Zdanie przewidzianych programem egzaminów
Zaliczenie praktyk zawodowych
Przygotowanie i obrona pracy końcowej
Studia trwają trzy semestry.
Koszt studiów 1750 złotych za semestr
Absolwenci Logopedii SWPR – 10 % zniżki
REKRUTACJA http://www.swpr.edu.pl/informacje-rekrutacji/
Rozmowa kwalifikacyjna, sprawdzająca predyspozycje kandydata do podjęcia zawodu neurologopedy odbędzie się w ostatnim tygodniu września od godz.10. Kandydaci zostaną poinformowani o godzinie i terminie rozmowy.
Kontakt:
Katarzyna Świątkowska, k.swiatkowska@cognitus. pl, tel. 513 198 892