Studia podyplomowe Opieka duchowa w medycynie

Studia podyplomowe Opieka duchowa w medycynie

na skróty:
Zapisy na studia – Collegium Verum – System Rekrutacji: Wybór studiów
(wybierz: Studia podyplomowe/Opieka duchowa w medycynie)
[możliwość uzyskania dofinansowania ]

 OPIS STUDIÓW

W najnowszych badaniach i wdrożeniach nowoczesnego systemu leczenia pacjenta podkreśla się potrzebę zastosowania nie tylko samego procesu leczenia, lecz również opieki na płaszczyźnie integralnej. Skuteczność leczenia pacjentów powiązana jest z opieką otwartą w swojej metodologii na wymiar duchowy. Opieka duchowa to przede wszystkim odpowiedź na potrzebę pacjenta w wymiarze posługi duszpasterskiej, zapewnianą dotychczas przez Kościół i kapelana (osobę duchowną). Ale użyte tutaj pojęcie „duchowy” nie oznacza płaszczyzny tylko religijnej. Chodzi w dużej mierze o umiejętność podejścia do osoby w cierpieniu w wymiarze ponadkonfesyjnym, respektującym różnorodność wiary czy przekonań religijnych, w połączeniu z kompetencjami terapeutycznymi, równocześnie z zakresu pomocy w sferze psychicznej i duchowej człowieka.

Studia Podyplomowe Opieka Duchowa w Medycynie proponują zdobycie wiedzy, kompetencji społecznych i umiejętności wpisujących się w wymiar zdefiniowanej tutaj opieki duchowej.

Program studiów proponuje pogłębiony wachlarz naukowego zrozumienia człowieka cierpiącego z perspektywy psychologii, antropologii integralnej, medycyny, nauk teologicznych i religijnych. W kształceniu będzie kładziony nacisk na umiejętność towarzyszenia i rozeznawania etycznego, respektującego ekumeniczne implikacje dotyczące priorytetu osoby wobec choroby. Wyjaśnione zostanie znaczenie miłości caritas oraz różnych posług (diakonii) eklezjalnych w opiece duchowej.

W swojej metodologii studia podyplomowe proponują zdobywanie wiedzy przez doświadczenie (Pastoral Clinical Education).Program studiów oparty jest przede wszystkim na praktyce zawodowej. Praktyki charakteryzować będzie podejście terapeutyczno-duchowe do osoby chorej czy do osoby starszej. Będą się one odbywać w kontakcie z osobą cierpiącą poprzez towarzyszenie doświadczonego kapelana oraz specjalisty w zakresie opieki duchowej, ale również poprzez warsztaty superwizji.

Studia adresowane są szczególnie do kapelanów (osób duchownych), jak również do zainteresowanych osób świeckich lub konsekrowanych, które współpracując z kapelanami chciałyby posługiwać w przestrzeni leczenia medycznego, psychologicznego oraz opieki wobec osób chorych i cierpiących w każdym wieku. Studia kierowane są również do kapłanów-referentów duszpasterstwa chorych, zajmujących się koordynacją opieki duchowej w medycynie na poziomie diecezji czy dekanatów.

 

 

 

 

WARUNKI ROZPOCZĘCIA STUDIÓW

 

    • Warunki minimalne rozpoczęcia Studiów Podyplomowych Opieki Duchowej w Medycynie:
       – Dyplom ukończenia studiów pierwszego stopnia (licencjat) z teologii
      – Dyplom ukończenia studiów podyplomowych z teologii
      – Dyplom ukończenia studiów pierwszego stopnia (licencjat) z familiologii.

       – Dla osób z innym wykształceniem wyższym, istnieje możliwość indywidualnego skierowania do uzupełnienia studiów z teologii.
    • W przypadku osób duchownych, wymagany tytuł zawodowy mgr teologii oraz zgoda biskupa lub innych przełożonych
    • Zaświadczenie o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego
    • Zaświadczenie o niefigurowaniu na liście Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym
    • Wypełnienie wszystkich warunków Regulaminu Studiowania.

 

CZAS TRWANIA STUDIÓW I WARUNEK ZALICZENIA

Zajęcia i praktyki studiów odbywają się w okresie dwu semestrów, w wybrane soboty.

>>>HARMONOGRAM WYKŁADÓW II semestr 2024/25 i I sem 2025/26>>>

Warunkiem ukończenia studium jest zaliczenie wszystkich zajęć, zdanie egzaminu końcowego oraz odbycie praktyk: w szpitalu, w hospicjum, w domu pomocy społecznej lub w zakładzie opieki leczniczej, w domu opieki dla niepełnosprawnych oraz, dla chętnych, podczas wolontariatu w Lourdes.

 

 

 

STUDIA I ŚCIEŻKA ZAWODOWA

Studia dają kwalifikacje:

 

    • osobom duchownym do pracy w posłudze kapelana szpitala lub innego ośrodka opieki;
    • osobom świeckim lub konsekrowanym do pełnienia funkcji asystenta pastoralnego.

 

Na bardzo szybkiej i pełnej kompetencji ścieżce formacji, studenci uzyskają możliwość starania się o procedowanie do Certyfikacji Kształcenia Kliniczno-Pastoralnego (KKP) Polskiego Towarzystwa Opieki Duchowej w Medycynie (PTODM). Chodzi o zalecaną przez Polskie Towarzystwo Opieki Duchowej w Medycynie (PTODM) oraz Ministerstwo Zdrowia docelową formację wszystkich osób, pełniących rolę kapelana czy asystenta pastoralnego.

 

  • Dla kapelanów już funkcjonujących w zawodzie, certyfikat będzie podstawą uzupełnienia potrzebnej formacji do pracy w swoim środowisku.
  • Dla osób świeckich czy konsekrowanych certyfikat będzie podstawą do starania się o uzyskanie misji kanonicznej od Biskupa miejsca do współpracy z kapelanem i, jeśli zajdzie taka potrzeba, również do samodzielnej pracy w charakterze asystenta pastoralnego w szpitalach, czy w innych ośrodkach leczenia i opieki medycznej.

Świadectwo ukończenia studiów podyplomowych, jak i ewentualne uzyskanie Certyfikacji KKP, będą uzupełnieniem tytułów zawodowych potrzebnych do podjęcia pracy w szpitalach, klinikach, hospicjach, domach pomocy społecznej,  oddziałach zmedykalizowanych typu ZOL, domach prywatnych.

    ŚWIADECTWO

    Absolwent Studiów Podyplomowych uzyska Świadectwo ukończenia studiów podyplomowych na katolickiej uczelni Collegium Verum w Warszawie.

    CERTYFIKAT

    Program Studiów Podyplomowych realizuje dwa z czterech modułów (k1 i G1) schematu kształcenia Kliniczno-Pastoralnego opracowany przez PTODM (Polskie Towarzystwo Opieki Duchowej w Medycynie). Dzięki współpracy Collegium Verum z PTODM’em, absolwenci studium Opieka Duchowa w Medycynie będą mieli możliwość starania się o uzyskanie tymczasowego Certyfikatu KKP (Kształcenia Kliniczno-Pastoralnego). Uczelnia Collegium Verum zobowiązuje się do zorganizowania w odpowiednim czasie dodatkowego szkolenia z modułów K2 i G2, umożliwiając w ten sposób ścieżkę uzyskania również certyfikatu bezterminowego KKP.

     

     

    STAŻ W SZPITALU, W HOSPICJUM, W DOMU OPIEKI, TYGODNIOWY WOLONTARIAT W SANKTUARIUM W LOURDES WE FRANCJI

    Podczas studiów podyplomowych przewiduje się praktyki opieki duchowo-terapeutycznej wobec osób chorych, osób doświadczonych różnymi sytuacjami kryzysu zdrowia, czy nawet zagrożenia życia. Praktyki odbywać się będą na oddziałach pediatrii, neonantologii, neurologii, onkologii, kardiologii, psychiatrii, w hospicjach, w domach opieki dla seniorów, w domach dla osób niepełnosprawnych, w przestrzeni zorganizowanej przez OPS i Centra Zdrowia Psychicznego. Zbieranie doświadczenia poprzez kontakt z chorymi będzie prowadzony pod kierunkiem doświadczonego kapelana.

    Zajęcia rozłożone w formie praktyk opieki duchowej podzielone będą na trzy moduły: A – B – C. Moduł A i B odnosi się do praktyk podejmowanych na terenie różnych szpitali.  Studenci pod kierunkiem doświadczonego kapelana i specjalisty będą wdrażani w kontakt z chorym, w umiejętność towarzyszenia choremu i jego rodzinie, w umiejętność rozmowy terapeutycznej oraz duchowej, w tym również w posługę sakramentalną. Moduł C odnosi się do doświadczenia szerokiego wachlarza hospicjów, domów opieki oraz pacjentów długoterminowych.

    Zamiast praktyk podejmowanych w module C istnieje możliwość odbycia praktyki wolontariatu przez okres jednego tygodnia w Hospitalité Notre-Dame de Lourdes we Francji. Wolontariat organizowany przez HND zapewnia w przychylnej cenie pobyt i wyżywienie, a za darmo serię wykładów na temat towarzyszenia osobom chorym. Wspólna podróż i pobyt na własny koszt będą koordynowane pod koniec II semestru przez ks. dr hab. Artura Kasprzaka. Do wyjazdu wymagana jest znajomość przynajmniej jednego z języków konferencyjnych (j. angielski, j. francuski, j. włoski) na poziomie przynajmniej B1 (średniego zaangażowania). Okres praktyk: od poniedziałku do soboty; kilka godzin dziennie zajęć i kontaktu z chorym, udokumentowanych zaświadczeniem o przebytej formacji wolontariatu.

     

     

    INFORMACJE ORGANIZACYJNE

     

      • Czas trwania studiów: 2 semestry
      • Opłaty: czesne za całość studiów wynosi 7000 zł. Można je rozłożyć na 10 rat po 700 zł każda.
        Możliwość dofinansowania przez PARP via BUR (Bazę Usług Rozwojowych) warunkowana staraniem indywidualnym
        i pozytywną zgodą formalną.
      • Osoby uprawnione do posiadanie Karty Dużej Rodziny otrzymując upust 10 % czesnego.
      • Terminy zajęć: zajęcia odbywają się w wybrane soboty. Uwaga! Nowy termin: Rozpoczęcie studiów 15 marca 2025 r. 
      • Liczba wykładów: 130 godzin wykładowych
          • 130 godzin po 45 min. zajęcia dydaktyczne –  przez 2 semestry w wybrane soboty (połowa zajęć odbywa się metodą e-learningu).
      • Liczba godzin praktyk i warsztatów na oddziałach szpitalnych i w domach opieki: 60 godzin po 30 min. – zajęcia rozłożone w formie tygodniowych turnusów (pon-czw/pt), zorganizowanych w Warszawie w 2 wyznaczonych terminach, w trakcie roku akademickiego.

     

      • ZAPISY

    Od 1 października 2024 r. do 14 marca 2025 r.

    Rekrutacja przy pomocy Internetowego Systemu Rekrutacyjnego: Collegium Verum – System Rekrutacji: Wybór studiów
    (wybierz: Studia podyplomowe/Opieka duchowa w medycynie)

    Uwaga:
    istnieje możliwość uzyskania dofinansowania za pośrednictwem Bazy Usług Rozwojowych:
    1.
    Dofinansowanie – PARP – Centrum Rozwoju MŚP

     

    2.
    o dofinansowania należy starać się samodzielnie

    Baza Usług Rozwojowych – PARP    Proszę wpisać w wyszukiwarkę Opieka duchowa w medycynie, następnie zapisz się

    Uprzejmie informujemy, że uczelnia Collegium Verum zastrzega sobie prawo do odwołania bądź przeniesienia Studium Podyplomowego na inny termin w przypadku braku odpowiedniej liczby uczestników.

    Kierownik Studium: ks. dr hab. Artur KASPRZAK

    Tel. 885 902 200, E-mail: artur.kasprzak@verum.edu.pl

    https://empatia.mpips.gov.pl/