08 wrz Wiedza o kulturze interdyscyplinarne studia podyplomowe
Ogólna charakterystyka studiów
„WoK – interdyscyplinarne studia podyplomowe dla nauczycieli” to odpowiedź na najnowszą podstawę programową MEN dla przedmiotu WoK. Program studiów łączy wiedzę z tak różnorodnych dziedzin jak: antropologia kultury, filozofia, estetyka, historia dawna i najnowsza, kultura regionów, filozofia historii, historia literatury polskiej, historia muzyki i sztuk plastycznych, analiza komparatystyczna, nowe kierunki badań kulturowych, metodyka nauczania WoK, technika informatyczna, warsztaty internetowe, praca z głosem i ciałem, fotografia i film. Program studiów integruje najnowsze osiągnięcia różnych dyscyplin naukowych i dziedzin praktycznych. Materiał podzielono na cztery bloki tematyczne: wiedza ogólna, analiza i interpretacja tekstów kultury, blok metodyczny oraz blok warsztatowy. Zajęcia prowadzą profesorowie, doktorzy habilitowani, doktorzy, a także doktoranci z różnych ośrodków naukowo-dydaktycznych (UW, ASP, AT, SWPR, UKSW), zarówno wybitni teoretycy, jak i praktycy (nauczyciel LO, muzyk, fotograf). Podjęcie nauki na „WoK – interdyscyplinarnych studiach podyplomowych dla nauczycieli” to intrygujące przedsięwzięcie, które poszerzy horyzonty każdego człowieka myślącego.
Organizacja i przebieg zajęć
- studia trwają 3 semestry
- program studiów obejmuje 360 godzin dydaktycznych
- zajęcia prowadzone są w systemie studiów zaocznych, w ramach zjazdów sobotnio-niedzielnych
- absolwenci otrzymują świadectwo ukończenia „WoK – interdyscyplinarnych studiów podyplomowych dla nauczycieli”
Adresaci studiów
Na studia zapraszamy przede wszystkim absolwentów humanistycznych kierunków uczelni wyższych (zarówno licencjatów, jak i magistrów), którzy pragną rozszerzyć i pogłębić swoją wiedzę ogólnokulturową, podnieść kompetencje zawodowe i/lub uzyskać uprawnienia do nauczania przedmiotu „Wiedza o Kulturze” w liceum ogólnokształcącym. Głównym odbiorcą „WoK – interdyscyplinarnych studiów podyplomowych dla nauczycieli” są zatem nauczyciele. Kontynuując długą już tradycję studiów podyplomowych SWPR, zapraszamy praktykujących pedagogów, którzy planują nauczanie przedmiotu „Wiedza o Kulturze” w pierwszej klasie liceum każdego typu, a także osoby, które dopiero rozpoczną pracę w szkole. Program nauczycielskich studiów podyplomowych „WoK” precyzyjnie odpowiada znowelizowanej podstawie programowej MEN dla tego przedmiotu
Program studiów
Autorski, nowoczesny program studiów pozwala zdobyć wiedzę i umiejętności, wyposaża więc nauczyciela przedmiotu “WoK” zarówno w komplet narzędzi do prowadzenia zajęć, jak i w konieczne uprawnienia. Niezależnie od dyplomu potwierdzającego ukończenie nowego kierunku, samo studiowanie to przygoda intelektualna dla każdego humanisty. Celem programu jest bowiem przekazanie najpierw wiedzy merytorycznej (teoria w postaci wykładu), następnie pokazanie sposobów integrowania zdobytych informacji (ćwiczenia i konwersatoria, podczas których aktywność jest po stronie studentów, a prowadzący pełni rolę animatora), metodyczna funkcjonalizacja wiedzy i umiejętności w zgodzie z wymogami nowej podstawy programowej oraz wdrożenie praktycznych działań (warsztaty, podczas których studenci generują konkretne prace, używając jednocześnie zdobytej wiedzy i nowych narzędzi).
Program zajęć – przykładowe przedmioty:
- Antropologia kultury z elementami socjologii
- Antropologia słowa
- Antropologia teatru
- Audiowizualność kultury
- Filozofia
- Estetyka
- Filozofia historii
- Nowe kierunki badań kulturowych
- Kultura regionów
- Warsztat badacza kultury
- Źródła współczesnej kultury europejskiej (w ujęciu chronologicznym)
- Współczesna kultura europejska
- Historia współczesna
- Historia literatury polskiej
- Jak czytać utwory literackie XX i XXI wieku?
- Współczesne sztuki plastyczne
- Historia muzyki współczesnej
- Teatr i widowisko
- Film
- Analiza komparatystyczna
- Metodyka nauczania WoK
- Warsztaty fotograficzne i filmowe
- Emisja głosu
- Warsztaty technik informatycznych
- Warsztaty internetowe
- Seminarium dyplomowe
Profil absolwenta
Każdy absolwent otrzyma dyplom ukończenia studiów „Wiedzy o Kulturze” i będzie gotowy, teoretycznie i praktycznie, do prowadzenia tego przedmiotu w szkole. Warunkiem posiadania pełnych uprawnień do nauczania jest przygotowanie pedagogiczne; osoby, które go jeszcze nie posiadają podejmując „WoK – interdyscyplinarne studia podyplomowe dla nauczycieli”, powinny je zdobyć w toku studiów (lub specjalnego kursu). SWPR oferuje także studia podyplomowe w tym zakresie: Pedagogika z dydaktyką
Osoba, która ukończy „WoK – interdyscyplinarne studia podyplomowe dla nauczycieli”, zdobędzie rzetelną, kompleksową wiedzę o dawnych i nowych zjawiskach polskiej kultury na szerokim tle europejskim. Studia te pozwolą uaktualnić posiadane wiadomości, uzupełnić braki, eksplorować całkiem nowe obszary humanistyki, zgodnie z najnowszym stanem badań, wreszcie: rozumieć rzeczywistość kulturową, w której żyjemy. Absolwent studiów będzie zarówno samodzielnym intelektualnie badaczem kultury, jak i jej kreatywnym twórcą.
Warunki ukończenia studiów
- uczestnictwo w wymaganych programem zajęciach
- zaliczenie wszystkich zajęć
- otwarta obrona pracy dyplomowej (3 konspekty zajęć „WoK”)
Koszt studium: 1099 zł za semestr
Opiekun kierunku: Natalia Lipszyc, 606 205 425, wok.swpr@gmail.com